tugla-cesitleri

Binalarımız için hangi tuğlayı seçmeliyiz? Binamızı inşa ederken önemli konulardan biride tuğla seçimidir. Projemize , binanın yapılacağı bölgenin özelliklerine göre farklı tuğlalar tercih edilmelidir. Eğer uygun tuğlayı seçersek sağlam bir bina inşa etmiş oluruz. 

  1. Sağlam bir bina için  öncelikle binamızı taşıyacak sistemin belirlenmesi gerekir.
  2. Binamız taşıyıcı kolonlar üzerinde yani binamızın yükü kolanlar üzerinde olacaksa Yatay Delkli ( TSE 4563 ) ve Düşey Delikli ( TSE 4377 ) tuğla kullanabilirsiniz. Eğer binamızın yükünü  bina dışındaki duvarlar taşıyacaksa ( TSE 705 )’e uygun tuğla kullanılmalıdır.
  3. Tuğla’nın ağırlığı da önemlidir. Eğer binamız yüksek bir bina olacaksa yükseklik arttıkça daha hafif tuğlalar kullanmak gerekir.
  4. Binanın yapılacağı bölgenin iklim koşulları da tuğla seçiminde etkendir. Isı yalıtımı projesi olan yapılarda bu durum dikkate alınmıştır. Ancak ısı yalıtımı projesi yok ise o zaman TSE 4377 standartlarına uygun izolasyon tuğlası ile ısı yalıtım yalıtımı yapabilirsiniz. Böylece hesaplı ve kolay  ısı yalıtımı yapmanız mümkündür.
  5. Binanız kat sayısı 7’den fazla ise bu durumda birim ağırlığı az olan TS 4563 standartlarına uygun yatay delikli hafif tuğlayı tercih etmelisiniz.
  6. Bina kat sayısı 3-7 kat arasında ise TSE 4377 standartlarına uygun düşey delikli hafif tuğla tercih edebilirsiniz.
  7. Tuğla seçiminde binanın inşa edileceği bölgede önemli unsurlardandır. Deprem bölgesi içinde olan yapılar için taşıyıcı özelliği olan tuğlalar tercih edilmelidir. Depremden etkilenmemek için yapılarınızın yüksekliği  az olmalı  2 veya 3 kat yüksekliğinde olan binalar idealdir.
  8. Kat döşemelerinde Asmolen tuğlalar ideal ses ve ısı izolasyonu sağlar. Yapınızın az katlı veya çok katlı olması, döşeme betonun kalınlığına göre Asmolen tuğla kullanmanız gerekir.

Yorum Bölümü.(Biz yorumları seviyoruz.)

Şamlılar Ticaret yaklaşık 50 Yıldır, çeşitli sektörlerde faaliyetini sürdürmektedir. İş Konularımız; Yayla Tuğla Fabrikası, Arçelik Bayi, Fırçasız Oto Yıkama Ürünleri, Pınar Su Bayi, Aygaz Tüp ve Otogaz Bayi, Teksin Un Bayi, Kömür ve Gübre Satışı Konularında Hizmet Vermekteyiz.